Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním Rozvoj péče
Menu

Napsali o nás

 

ZPĚT na seznam článků

 

Nevíte si už rady se svými psychickými problémy?

 

Od 4. října 2011 se můžete svěřit odborníkům na anonymní poradenské lince 800 225 522

 

Každý den od 4. do 17. října od 16.00 do 20.00 hodin budou odpovídat zdarma psychologové a psychiatři na telefonické dotazy lidí, kteří nevědí, jak řešit svá dlouhodobá trápení či se potřebují poradit o duševní nemoci svých blízkých. Telefonní poradnu zaštiťuje v rámci destigmatizační kampaně s názvem „Patříme k vám!“ při příležitosti Světového dne duševního zdraví (10. 10. 2011) Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví (CRPDZ). Anonymní bezplatná linka s číslem 800 225 522 je financována z Individuálního projektu Karlovarského kraje „Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje“.

„Smyslem projektu je pomoci osobám s duševním onemocněním, při sociálním i pracovním začlenění“ vysvětlila Mgr. Barbora Wenigová, ředitelka CRPDZ a dodala: „Více než polovina osob, které v Karlovarském kraji trpí diagnostikovanou depresí a schizofrenií, svou nemoc před ostatními lidmi totiž tají. Téměř třetina dokonce raději nenavazuje blízké osobní vztahy a nehledá si ani zaměstnání. S diskriminací se setkalo přibližně 28 procent z těch, kteří se pokoušeli si práci najít.“ V dalších krajích České republiky je podle předpokladů situace obdobná.

V rámci podzimní destigmatizační kampaně se uskuteční ve městech Karlovy Vary, Sokolov a Cheb putovní výstava obrazů osob s duševním onemocněním. Světový den duševního zdraví pak oslavíme v karlovarském kině Drahomíra hrou Kabaret Artaud. Na scéně vystoupí profesionální divadelníci a psychiatričtí pacienti pražské Bohnické divadelní společnosti. Cílem obou akcí je ukázat veřejnosti, že psychicky nemocní patří do společnosti a že představy lidí o jejich životě jsou často velmi zkreslené.

Se začleněním do běžného života pomáhají osobám s duševním onemocněním v Karlových Varech i nové ambulantní a terénní služby sociální rehabilitace a sociálně rehabilitační dílna, které jsou poskytované v prostorech Keramické školy a Hestie. Vznik těchto dvou nových sociálních služeb je jedním z konkrétních výsledků projektu „Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje“. Poskytovatelem těchto dvou nových sociálních služeb je o.s. Fokus Mladá Boleslav, které rozšířilo svou registraci na místo poskytování služeb v Karlových Varech. Jedná se o poskytovatele s dlouholetými zkušenostmi s provozováním služeb tohoto typu.

 

Výstava obrazů osob s duševním onemocněním se koná v prostorech:
Krajského úřadu Karlovarského kraje, vestibul budovy C: 5 až 10. října
Galerie Na ochozu, Vřídelní kolonáda, 1. patro, Karlovy Vary: 12. až 17. října
Městského úřadu Sokolov: 19. až 30. října
vestibulu radnice města Chebu, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 14: 1. – 14. listopadu
Vstup na všechny akce zdarma.

Home O projektu Realizator Dodavatel Subdodavatelé Kontakty Akce Dokumenty CMHCD Mediální partneři