Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním Rozvoj péče
Menu

Napsali o nás

 

ZPĚT na seznam článků

 

„Patříme k vám!“ říkají psychicky nemocní ve svých obrazech a hrách

 

Na Karlovarsku bude už za několik dní odstartována ojedinělá kampaň na podporu sociální i pracovní integrace osob s duševním onemocněním. Dne 5. října bude v Karlových Varech zahájena putovní výstava malířů s psychickým onemocněním. V den Světového dne duševního zdraví (10. října) vystoupí v karlovarském kině Drahomíra soubor pražské Bohnické divadelní společnosti s představením Kabaret Artaud. A od 4. do 17. října bude všem lidem, kteří si již nevědí rady s vlastním trápením či s psychickými problémy svých blízkých, k dispozici bezplatná anonymní telefonní linka 800 225 522. V provozu bude každý den od 16.00 do 20.00 hodin. Se svými problémy se však lidé mohou obracet i na stálou informační a poradenskou linku s číslem 722 204 776. Podzimní destigmatizační kampaň s názvem „Patříme k vám!“ je součástí individuálního projektu „Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněnímna území Karlovarského kraje“.

 

„Divadelní představení a dvouměsíční putovní výstava obrazů městy Karlovy Vary, Cheb a Sokolov je další aktivitou cílenou na odstranění předsudků veřejnosti vůči osobám s duševním onemocněním,“ konstatoval Miloslav Čermák, náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast sociálních věcí a dodal: „Náš závazek vybudovat v Karlových Varech první nové sociální služby, které by pomáhaly s opětovným začleněním osob s duševním onemocněním do běžného života ve společnosti, jsme splnili už v létě.“ Nové ambulantní a terénní služby sociální rehabilitace a sociálně rehabilitační dílnu můžete najít v prostorech Hestie a Keramické školy v Karlových Varech(bližší informace o provozu na telefonním čísle 775582276 u Mgr. Šárky Blažkové).Poskytovatelem služeb je občanské sdružení Fokus Mladá Boleslav, které rozšířilo svou registraci i na Karlovy Vary.

 

V Karlovarském kraji se s psychickými onemocněními léčí celkem 8392 lidí. Tisíce dalších však své problémy tají, z nejrůznějších osobních i profesních důvodů se obávají s nimi někomu přiznat nebo jim nepřikládají váhu.„Existuje předpoklad, že zhruba 17 – 48 procent lidí, kteří pravděpodobně trpí nějakou z duševních poruch, nejsou dosud léčeni. Nejčastějším důvodem je možná stigmatizace, kterou pociťují,“ tvrdí Mgr. Barbora Wenigová, ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví, které je hlavním dodavatelem aktivit projektu „Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje“. „Prezentace uměleckých vloh může pomoci narovnat často velmi zkreslené představy lidí o životě osob s duševním onemocněním. A pro ty, kdo ještě nenašli odvahu své psychické problémy řešit, může býtimpulsem k tomu vytočit číslo poradny, která jim poskytne první pomoc. Anonymní telefonická poradna je k tomu určitě vhodnou příležitostí,“ doplnila Barbora Wenigová.

 

Putovní výstava „Patříme k vám!“:
5 až 10. října:Krajský úřad Karlovarského kraje, vestibul budovy C
12. až 17. října: Galerie Na ochozu, Vřídelní kolonáda, Karlovy Vary
19. až 30. října: Městský úřad Sokolov
1. – 14. listopadu:Vestibul radnice města Chebu

 

Vstup na všechny akce je zdarma.

Home O projektu Realizator Dodavatel Subdodavatelé Kontakty Akce Dokumenty CMHCD Mediální partneři