Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním Rozvoj péče
Menu

Napsali o nás

 

ZPĚT na seznam článků

 

Příručka, která vás naučí řeči osob s duševním onemocněním

 

Řada osob s duševním onemocněním, které nemají práci, si ji, po zkušenostech s potencionálními zaměstnavateli, raději už ani nehledá. Bojí se dokonce zajít si i na úřad vyřídit podporu, příspěvky, nebo se jít jen o čemkoli poradit. Bojí se totiž nepochopení a odmítnutí. Příručka „Umíme se domluvit, aneb Co potřebuje člověk s duševní poruchou při jednání na úřadě i jinde, Rady pro zlepšení komunikace“, která byla zdarma distribuována úředníkům veřejné správy a poskytovatelům sociálních služeb v Karlovarském kraji, však tuto situaci pomalu mění.

 

„Psychické choroby, jako jsou deprese, mánie, psychóza, úzkost, panika, obsese, hraniční porucha osobnosti či třeba agrese, totiž často omezují komunikační schopnosti člověka. Není schopen formulovat svoje požadavky, nebo kontrolovat svoje emoce a chování. Takový klient může svým „divným“ chováním v úřednících vyvolat napětí, zmatek a možná i strach. Snaží se mu pomoci, ale nevědí jak. Brožura jim však nabízí východisko. S psychickými poruchami seznamuje formou příběhů. O tom, že to byla vhodná forma, nás přesvědčil zájem, který o ni kraj, ale i jednotlivá města a obce dosud projevily,“ vysvětluje Mgr. Barbora Wenigová, ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví (CPRDZ). Příručka byla napsána jako součást projektu „Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje“ a může být dobrým pomocníkem i pro rodiny či přátele pacientů. Její součástí je také adresář služeb pro osoby s duševním onemocněním a závislostí, který usnadní získávání pomoci a informací uživatelům i jejich blízkým.

 

Neznalost projevů psychických onemocnění vyvolává neopodstatněné obavy u “zdravých“ lidí a významně tak ovlivňuje kvalitu života osob, které jimi trpí. Potvrdil to kvantitativní výzkum diskriminace pacientů s depresí a schizofrenií na území Karlovarského kraje, který jako součást projektu Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje uskutečnilo loni CPRDZ. „Kamarádky ke mně přestaly chodit, nechtějí mi říct proč, nebo vypínají telefony.“ „Lidé se ode mne odvracejí, protože se jim zdám divná.“ „Chtěl jsem si zajít s kamarádkou na kávu, ale její přítel ji se mnou nepustil.“ To jsou některé z důvodů zvyšujícího se pocitu izolovanosti mnoha osob s duševním onemocněním. Za pomoci příručky by se snad mohly pomalu stávat zbytečné.

Home O projektu Realizator Dodavatel Subdodavatelé Kontakty Akce Dokumenty CMHCD Mediální partneři