Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním Rozvoj péče
Menu

Napsali o nás

 

ZPĚT na seznam článků

 

Dveře do normálního života se otevřou už v létě

 

Tři nové sociální služby usnadní lidem s psychiatrickými chorobami návrat do práce

 

Zcela zdarma budou moci osoby s duševním onemocněním v Karlovarském kraji od léta využít novou sociálně-terapeutickou dílnu a ambulantní a terénní služby Centra sociální rehabilitace. První konkrétní výsledky projektu Rozvoj péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje představili nedávno zástupci Karlovarského kraje a města Karlovy Vary několika desítkám účastníků kulatého stolu z řad poskytovatelů péče,odborné veřejnosti, úředníků, pracovníků komunitního plánování, klientů i jejich příbuzných. Na Karlovarsku totiž, podobně jako v jiných krajích České republiky, služby zaměřené na obnovu pracovní činnosti a odstranění předsudků široké veřejnosti citelně chybí.

 

„Situační analýza, kterou jsme provedli v loňském roce, potvrdila, že nedostatečná možnost uplatnění na trhu práce a volnočasových aktivit vede k prohloubení pocitu izolovanosti psychicky nemocných, a tím i ke zhoršení průběhu léčby onemocnění. Například na Karlovarsku si téměř třetina osob, které trpí diagnostikovanou depresí, raději zaměstnání ani nehledá. Bezmála třicet procent těch, kteří se práci pokoušeli hledat, se přitom aspoň někdy setkalo s diskriminací,“ konstatovala Mgr. Barbora Wenigová, ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví (CPRDZ), které je hlavním dodavatelem projektu. Tři nové sociální služby by mohly částečně tuto nepříznivou situaci v regionu změnit.

 

Sám v davu být nikdo nemusí

 

Centrum sociální rehabilitace pomůže lidem opět získat sebejistotu ztracenou vinou duševního onemocnění, najít smysluplnou náplň volného času, navázat nové kontakty a především obnovit či zdokonalit své sociální dovednosti. Terénní forma se soustředí především na nácvik péče o domácnost, nakupování, cestování či doprovod při jednání na úřadech a se zaměstnavateli, podporu při zvládání krizí a obtížných životních situací či uplatňování práv.

 

Ambulantní část pak nabídne rukodělné činnosti, výlety, kulturní akce, přístup k počítači s internetem apod.

 

Nové služby najdou zájemci v Keramické škole v Rybářích a v budově Hestie v Drahovicích, kde bude i sociálně-terapeutická dílna. Ta má za úkol zlepšit prostřednictvím pracovní rehabilitace a vhodného sociálního zázemí kvalitu života osob s duševním onemocněním. „Zkušenosti ukazují, že právě díky ní lze významně zpomalit či dokonce přerušit chronický vývoj psychotických onemocnění, délku psychiatrických hospitalizací a urychlit začlenění pacientů do pracovního procesu,“ vysvětlila Mgr. Barbora Wenigová.

 

Podle kvalifikovaných statických odhadů žije na Karlovarsku nejméně 17 000 osob s duševní poruchou, pouze 8392 se jich však léčí.

Home O projektu Realizator Dodavatel Subdodavatelé Kontakty Akce Dokumenty CMHCD Mediální partneři